DERMOCOSMETIC AKADEMI - SKODSBORG
DermoCosmetics uddannelsesakademi tilbyder uddannelse til dig der ønsker en tryg og faglig fokuseret uddannelse indenfor kosmetiske behandlinger. Vi hjælper dig med at opfylde alle krav til at søge registrering.
DC Akademi tilbyder uddannelse for sygeplejesker og læger indenfor den kosmetiske verden. Vi ruster dig til at kunne søge registrering og arbejde med kosmetiske behandlinger.
Uddannelse i kosmetiske behandlinger
Ønsker du en tryg og fagligt grundig start i din karriere som kosmetisk sygeplejerske eller kosmetisk læge? Så er DC Akademi det rette sted for dig. Hos DC Akademi uddanner vi sygeplejersker og læger i de mest velkendte kosmetiske behandlinger. Vi tilbyder kurser indenfor Botulinum Toksin og ikke-permanente fillere, laserbehandlinger og Sculptra (sidstnævnte kun for læger).
På din uddannelse bruger vi god tid på at gennemgå teorien, anatomien og sikkerheden i behandlingerne. Du vil desuden lære at håndtere forskellige problematikker og håndtere bivirkninger, så du føler dig tryg ved at behandle. Du kommer igennem alle væsentlige trin i et behandlingsforløb fra konsultation og indikation, over behandling til kontrol af behandlingseffekt. Når du har godt styr på teorien vil du herefter gennemgå en intensiv træning, hvor du udfører det obligatoriske antal superviserede behandlinger, der kræves af Styrelsen for Patientsikkerhed.
Hudlæge Erik René Obitz har med denne uddannelse valgt at fokusere 100% på, at du mestrer disse behandlinger og teorien bag og lever op til Styrelsen for Patientsikkerheds krav til at du kan blive registreret behandler. Formålet med vores uddannelser er at kvalificere dig til at søge registrering hos Styrelsen for Patientsikkerhed.
Vi tilbyder uddannelse i både København og Aalborg.
Hvad du får med uddannelsen hos DermoCosmetic Akademi
-
Et skræddersyet og intensivt kursus målrettet kvalifikation til at søge registrering
-
Højeste kvalitet i undervisning med dygtige behandlere, der forstår at formidle teori
-
Uddannelse på den eneste klinik i Danmark med en international træner
-
Et uddannelsesdiplom fra en af de mest fagligt anerkendte klinikker
Hvorfor vælge DC Akademi?
Vi ved præcis hvad der kræves. Hos DC Akademi får du en helt unik oplæring og ekspertise. DermoCosmetics hjerte er dermatologi - en fantastisk grundsten for det arbejde vi udfører. Vi har mange års erfaring med de behandlinger vi tilbyder i vores uddannelser. Derfor har alle vores kursister også opnået registrering efter deres forløb hos os - en enestående bedrift vi er stolte af og giver os højeste kvalitetsstempel.
Hos os ved vi ved hvad der skal til for at blive dygtig og kickstarte din karriere. Derfor har vi sammensat små intime hold, hvor der sættes god tid af til den enkelte. Du er i centrum. Undervisningen varetages af vores speciallæge i dermatologi dr. Erik René Obitz samt vores erfarne kosmetiske sygeplejerske Rosa. Tilsammen har de over 30 års erfaring indenfor det kosmetiske område, og som behandler til dagligt. Sammen udgør de vores “dream team” af undervisere på højeste plan.
Om hudlæge og international træner Erik René Obitz
Hos DC Akademi er hudlæge Erik René Obitz din gennemgående underviser og træner. Erik har stor erfaring i in-clinic undervisning af behandlere på de største klinikker herhjemme, ligesom han træner og hjælper nystartede klinikker med at få registreret sygeplejersker og virksomhedsansvarlige læger hos Styrelsen for Patientsikkerhed.
Erik Obitz er en af de første hudlæger, som startede kosmetisk speciallægeklinik for mere end 15 år siden. Han har mange års erfaring i undervisning i kosmetiske behandlinger, og han har senest gennemgået det højeste niveau af mentortræning fra nogen af verdens bedste eksperter indenfor Restylane behandling.
Erik rejser for tiden meget rundt i Norden og træner sygeplejersker og læger i de mest avancerede behandlinger med Restylane (ikke-permanente fillere) og Azzalure (Botulinum toksin) for Restylane Galderma. De seneste år har Erik også undervist læger i Sculptra, hvilket er begyndt at fylde mere i hans undervisning.
Krav for deltagelse i uddannelsen
Vi tilbyder kun uddannelse til folk som allerede er autoriseret sygeplejerske eller læge. På vores uddannelse giver vi dig de bedste forudsætninger til at søge registrering hos Styrelsen for Patientsikkerhed efter endt forløb. Dette kræver at du har gennemført et vist antal obligatorisk superviserede behandlinger, hvilket vil være en del af dit uddannelsesforløb hos os. Erik vil efter endt forløb skrive under på at du har modtaget den obligatoriske træning, samt behandlet de nødvendige modeller, så du med ro i maven selv kan sende din ansøgning ind til styrelsen.
UDDANNELSENS OPBYGNING OG INDHOLD
Under uddannelserne gennemgår du en intensiv træning med superviserede behandlinger. Vi giver dig undervisning i anatomien og teorien bag behandlinger med Botulinum Toksin og ikke-permanente fillere, Sculptra eller laser.
Det formelle
Kurset er et grundkursus bestående af teoretisk og praktisk undervisning herunder supervision af modeller udført efter anvisninger fra Styrelsen for Patientsikkerhed. DermoCosmetic har i flere år udført registringskurser i kosmetiske behandlinger indenfor Botox, ikke-permanente fillere, laser samt Sculptra og indtil dato har alle vores mange kursister opnået registrering hos Styrelsen for Patientsikkerhed.
Det skal understreges, at din registrering alene er et anlæggende for Styrelsen for Patientsikkerhed. En endelig registrering kan derfor ikke garanteres af DermoCosmetic.
Den teoretiske del: Anatomi og sikkerhed i behandlinger
I alle uddannelser, underviser vi dig grundigt i teorien bag behandlingerne. En stor del af undervisningen har fokus på anatomien og sikkerheden i behandlingerne, så du trygt efterfølgende kan behandle og også håndtere både lette og mere alvorlige bivirkninger.
Hudlæge Erik Obitz superviserer sygeplejerske Denise i ikke-permanent filler behandling
Du lærer at skelne mellem hvilken behandling og hvilke produkter, der egner sig bedst til den enkelte kunde. Du får et godt kendskab til æstetik i behandlingerne, og hvordan du "aflæser" et ansigt for at opnå optimal symmetri og skønhed. Endelig introduceres du til lovgivning og retningslinjer for at udføre behandlingerne.
Indhold i den teoretiske del af uddannelsesforløbet:
-
Anatomi
-
Konturering og skulpturering af ansigtet
-
Æstetik i behandlinger
-
Indikationsstillelse og kontraindikationer
-
Patientsikkerhed herunder håndtering af komplikationer
-
Lovgivningen og retningslinjerne for behandlingerne
-
Journalføring
-
Konsultation, behandlingsplan og behandlingskontrol
-
Produktkendskab
Uddannelsesforløbet gennemføres i en vekselvirkning mellem teoretisk undervisning og træning. Der er tale om et afvekslende forløb, hvor der er sat god tid af til at udføre de superviserede behandlinger.
Den praktiske del: Superviseret træning i behandlinger
- Du udfører selv behandlinger under supervision af vores hudlæge. Samtidig har du vores erfarne kosmetiske sygeplejerske ved din side for ekstra support. Helt konkret udfører du minimum 20 superviserede behandlinger i Botulinum Toksin og 20 superviserede behandlinger i ikke-permanente filler. Ved uddannelsen i laser udfører du 20 superviserede behandlinger med laser i 3 kategorier (kar, hårfjerning og milde rynker). Under Sculptra uddannelsen kræves der kun 10 superviserede behandlinger.
Træningen er tilrettelagt sådan, at der er sat god tid af til, at du udfører de superviserede behandlinger. Når du ikke selv er i gang med at behandle, deltager du som observant.
Du gennemgår ikke kun træning i at udføre selve behandlingerne, men i alle trin i et behandlingsforløb. Vi træner dig således også i, hvordan du gennemfører en konsultation og stiller indikation*) og i hvordan du foretager kontrol af behandlingseffekten.
*) Er du sygeplejerske, må du ikke stille indikation forud for behandling med Botulinum Toksin, her kræves der nemlig, at det foretages af en ansvarlig læge. Som sygeplejerske underviser vi dig i at kunne informere kunder om behandling med Botulinum Toksin.
I den praktiske del lærer du at mestre at behandle i de mest sikre, grundlæggende og de mest efterspurgte behandlingsområder i ansigtet. Du bliver superviseret og udfører behandlinger i alle områder nævnt nedenfor.
Indhold i den praktiske del af uddannelsesforløbet i Botulinum Toksin og ikke-permanente fillere:
Botulinum Toksin behandling af den øverste del af ansigtet:
- Glabella (rynker mellem øjenbrynene)
- Kragetæer (rynker ved siden af øjnene)
- Panderynker
- Brynløft
- Bunny lines (rynker på næsen)
Ikke-permanente fillere:
- Kindben
- Læber (fylde og konturering)
- Rynker over læber
- Nasolabiale furer (rynker fra næse ned mod munden)
- Marionet linjer (fra munden ned mod hagen)
Indhold i den praktiske del af laserbehandlinger:
Kar: Primært IPL i ansigtet men i enkelte tilfælde også på kroppen
Hudforyngelse: IPL, 1540nm erbium glas laser, Pico og Q-switch laser system og Radiofrekvens laserer
Hår: Diodelaser og Alexandrit laser
Indhold i den praktiske del af Sculptra behandlinger:
Kommer snart.
Varighed, antal undervisningsdage og datoer
Kursets varighed afhænger af hvilken uddannelse du ønsker at tage. Find de næste kursus datoer.
Uddannelsesbevis og indsendelse af dokumentation til Styrelsen for Patientsikkerhed
Når du har gennemført uddannelsesforløbet tilfredsstillende, som fordrer, at du har været tilstede på samtlige uddannelsesdage og gennemført de krævede antal superviserede behandlinger for at opnå registrering, får du et uddannelsesbevis fra DermoCosmetic Akademi.
Bemærk, at det ikke er DermoCosmetic Akademi eller hudlæge Erik René Obitz, der beslutter om du kan blive registreret hos Styrelsen for Patientsikkerhed. Styrelsen for Patientsikkerhed er tilsynsførende myndighed, og det er dem, der alene godkender endelig registrering.
Kontakt os for at høre mere om vores dokumenterede resultater for at opnå registrering hos Styrelsen for Patientsikkerhed.
ANBEFALINGER AF DERMOCOSMETIC AKADEMI
Se anbefalinger fra nogle af dem, som allerede har gennemført uddannelsen hos DermoCosmetic Akademi.
Angela Meszes
Angela har i marts 2023 gennemført vores Sculptra kursus hos Dr. Erik Obitz. Angela har gennemgået et forløb med teori og derefter behandling af modeller, for at bruge den nyelærte viden i praksis. Angela har under Dr. Erik Obitz' supervision udført behandlinger med Sculptra på det påkrævede antal modeller og endte med et flot bevis for gennemførsel af kurset.
Rikke Lysholt - klinik ByLysholt
Da jeg var under uddannelse til kosmetisk sygeplejerske, havde jeg svært ved at finde et sted at tage min undervisning, hvor jeg følte jeg fik alt med.
Ofte følte jeg at undervisningen var en smule mangelfuld, og ikke alle havde viden omkring, hvad det rent faktisk kræver at blive registreret hos Styrelsen for Patientsikkerhed.
Jeg blev mødt af mange forskelige måder at undervise på og med meget forskelligt indhold. Til slut mødte jeg hudlæge Erik Obitz. Her oplevede jeg endelig at få "hele pakken". Han sørger for både for den faglige undervisning, men også at man til slut får sin registrering. Jeg fik to fulde dage med undervisning, af behandling med botulinum toksin og ikke-permanente fillers. De to dage var så enormt lærerige, og der er ingen tvivl om, at han er en af Danmarks førende kosmetiske behandlere.
Erik er rolig og behagelig i sin måde at undervise på og man kan ikke andet end blive imponeret over den meget høje faglighed og professionalisme han lægger i sin undervisning. Jeg bruger stadig Erik Obitz, når jeg har brug for at blive oplært i nye metoder og behandlinger, for man vil selvfølgelig altid lære fra den bedste.
- Rikke Lysholt fra klinik ByLysholt, 22. november 2019
Charlotte Villquist
DermoCosmetic er et seriøst uddannelsesakademi, med høj faglig standard og et yderst dokumenteret undervisningsforløb.
Galderma Restylane er stolte over at være valgt til leverandør til DermoCosmetic og ser frem til samarbejdet.
- Charlotte Villquist, Galderma Nordic, 29. oktober 2019